Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie klubu FK Česká Bělá

5. 10. 2014

V České Bělé až do otevření fotbalového hřiště chybělo kvalitní místo pro hraní fotbalu. Hrálo se na "Bártových lukách" nebo v "Háječku", ani jedno místo však nesplňovalo podmínky pro organizovanou soutěž jak po stránce rozměrů, tak po stránce kvality hrací plochy a zázemí. Situace se změnila až s postavením nového sportovního areálu, jehož součástí bylo hřiště pro fotbal. Toto hřiště bylo slavnostně otevřeno v roce 2002. Přesto ještě chvíli trvalo, než byl založen fotbalový klub. Zprvu jen skupina nadšenců, kteří přes zimu hráli fotbálek v tělocvičně, přesunula na jaře své aktivity na hřiště.  Vzhledem k počtu lidí, kteří se tréninkových zápasů zúčastňovali, vznikla myšlenka založit fotbalový klub.

První snaha proběhla na jaře 2004 s cílem přihlásit mužstvo již do příští sezóny. Bohužel schvalovaní stanov klubu na Ministerstvu vnitra nebylo tak jednoduché a stanovy byly klubu vráceny k přepracování, proto nebylo možno klub do soutěžního ročníku 2004/5 přihlásit. Stanovy byly schváleny až na konci léta, a tak vznikl klub FK Česká Bělá. Prvním předsedou se stal ing. Martin Klofáč a sekretářem Bohumír Frühbauer.  Bohumír Frühbauer se zároveň stal prvním trenérem mužstva. V sezóně 2004/5 hrálo mužstvo pouze přátelské zápasy a intenzívně se připravovalo na vstup do příštího ročníku. Příští rok již proběhlo vše hladce včetně atestace hřiště a tým byl zařazen do IV. třídy, skupiny A.

 

Sezóna 2005/2006

První soutěžní utkání se odehrálo v neděli 14.8.2005 10:00 a soupeřem bylo mužstvo Keřkova B. Naši hráči před slušnou diváckou návštěvou dokázali, že nebudou v soutěži jen do počtu a slavně zvítězili 3:1. Celkově první sezóna dopadla nad očekávání dobře a nakonec náš tým obsadil krásnou šestou příčku ze 12 mužstev se ziskem 41 bodů.

 

Sezóna 2006/2007

Tento ročník nezačal příliš šťastně a po třech kolech se pro časové zaneprázdnění rozhodl skončit na postu trenéra Bohumír Frühbauer a místo něho nastoupil zkušený trenér z Havlíčkova Brodu Petr Veselka. Nakonec jsme i v tomto ročníku obsadili šestou příčku z 11 mužstev se ziskem 28 bodů, ze které tentokrát převládalo spíše zklamání i vzhledem k poslednímu utkání, ve kterém jsme prohráli s Havlíčkovým Brodem B 0:7, což je naše největší dosavadní porážka ve IV. třídě.

V tomto ročníku již začalo hrát i mužstvo mladších žáků, které se zúčastnilo nově založené soutěže v malém fotbale 4+1. Trenérem žáků se stal Petr Fiedler.

 

Sezóna 2007/2008

Před další sezónou posílil naši zálohu Lubomír Sobotka z týmu Pohledu a naše mužstvo do sezóny vstoupilo excelentně. Prvních 10 utkání jsme vyhráli a padli jsme až v posledním podzimním utkání ve Vepřové. Bohužel v zimě odjel pracovat do Anglie trenér Veselka a po téměř žádné zimní přípravě mužstvo v jarních bojích na největší soupeře nestačilo a obsadilo 3.místo z 12 týmů se ziskem 50 bodů.

Tohoto ročníku se zúčastnila i dvě družstva žáků a to starší žáci, kteří hráli okresní přebor ve velkém fotbale (11 hráčů) a mladší žáci, kteří hráli soutěž 4+1.

 

Sezóna 2008/2009

Ani další sezónu jsme nezačali špatně a na podzim jsme pouze jednou prohráli a jednou remízovali a opět jsme přezimovali v čele tabulky. Bohužel jaro nám stejně jako minulý rok nevyšlo a nakonec jsme skončili  druzí se ziskem 44 bodů a poměrně velkou ztrátou 8 bodů na postupující Velkou Losenici. 

V tomto ročníku jsme postavili rekordní 3 družstva mládeže a to dorost, starší žáky a mladší žáky 4+1. Bohužel nedostatek jak dětí, tak dospělých, kteří by byli ochotni se o ně postarat, vedl k tomu, že v dalších letech jsme již bohužel stejný úspěch nebyli schopni zopakovat.

 

Sezóna 2009/2010

Před začátkem sezóny nás opustily obvyklé opory, které nahradili mladí hráči ze zrušeného týmu dorostu. Nedostatek zkušeností se na týmu velice projevil a po podzimu jsme byli poslední s pouhými 3 body za remízy. Kromě toho ještě před koncem podzimu rezignoval trenér Veselka. Na jaře jsme trochu tým posílili a nakonec jsme obsadili předposlední 12. místo ze 13 týmů se ziskem 15 bodů.

Tohoto ročníku se zúčastnila dvě družstva žáků a to starší žáci, kteří hráli okresní přebor ve velkém fotbale (11 hráčů) a mladší žáci, kteří hráli soutěž 4+1.

 

Sezóna 2010/2011

Trenéry týmu mužů se stali bývalí hráči Petr Souček a Petr Benc (ten ještě občas nastoupil i jako hráč). Mužstvo bylo doplněno zkušenými hráči a jako cíl byl vyhlášen postup. Bohužel i díky zraněním se nám závěr podzimní části moc nepovedl a 4. místo s 21 body po podzimu velké naděje na postup nevzbuzovalo. Naštěstí jarní část nám vyšla o mnoho lépe a i díky výpadkům soupeřů jsme mohli již 2 kola před koncem slavit vytoužený postup. Nakonec jsme obsadili 1. místo se ziskem 49 bodů a náskokem 6 bodů na druhého.

 Tohoto ročníku se zúčastnilo pouze 1 družstvo mládeže a to mladší žáci 4+1, kteří nakonec obsadili krásné 2. místo. Starší žáci a dorostenci hostovali v Chotěboři, Rozsochatci a Havlíčkově Borové.

 

Sezóna 2011/2012

Historicky první sezóna ve III. třídě. Začátek se nám příliš nevydařil, když mužstvo doplácelo především na malé zkušenosti a z nich vyplývající špatnou koncovku.V průběhu podzimu došlo ke zlepšení a přísunu bodů na naše konto, bohužel konec nám opět i díky zranění některých opor moc nevyšel. Nakonec jsme nahráli 14 bodů a po podzimu byli na nesestupové příčce. I když jsme věděli, že nás na jaře čeká těžká práce a hráčům to neustále zdůrazňovali, bohužel jejich přístup k zimní přípravě situaci neodpovídal. Sice jsme na jaře uhráli 15 bodů a s celkově 29 body jsme byli třetí od konce, ale díky situaci v I.B třídě to na záchranu nestačilo. Sezóna tedy i přes několik světlých momentů skončila neúspěchem.

 Tohoto ročníku se zúčastnili pouze mladší žáci 5+1, kteří se umístili v polovině tabulky. Starší žáci a dorostenci hostovali v Chotěboři a Rozsochatci.

 

Sezóna 2012/2013

K týmu se na přání hráčů vrátil trenér Petr Veselka. Zároveň se vrátilo několik hráčů z hostování (Marek Pleskač, Martin Klimeš a Martin Šumpich). Po několika kolech tým posílil na hostování z Havlíčkova Brodu zkušený střelec Roman Zeman. Jako jednoznačný cíl jsme stanovili postup a od začátku se nám ho dařilo plnit. Za celý podzim jsme ztratili body pouze po porážce ve Velké Losenici a remíze ve Štokách. Nakonec jsme v polovině soutěže byli na prvním místě s 28 body o skóre před Chotěboří C. Jarní část jsme sice zahájili domácí porážkou s Vískou, ale poté jsme se chytli a po výhře v Chotěboři jsme pravidelně zvyšovali náskok a i přes domácí zaváhání s Malčí (nakonec byl tento zápas kontumován v náš prospěch) jsme již tři kola před koncem měli jistý postup. Nakonec jsme získali 56 bodů a zvítězili o 9 bodů před Chotěboří C. S 88 vstřelenými brankami jsme zároveň vytvořili klubový rekord.

Tohoto ročníku se zúčastnilo 1 družstvo mládeže a to mladší žáci 5+1, kteří nakonec obsadili krásné 2. místo se ziskem 46 bodů za Vískou. Starší žáci a dorostenci hostovali v Chotěboři a Rozsochatci.

 

Sezóna 2013/2014

V první části sezóny jsme navázali na úspěchy z té minulé a prvních 9 zápasů jsme nepoznali hořkost porážky a uhráli 21 bodů. Poté nám i vinou zranění a nedostatečného přístupu k tréninku došly síly a závěr podzimu jsme zakončili 4 porážkami. Přístup k tréninku se nezlepšil ani v zimní přestávce a na základě toho rezignoval trenér Veselka.

Na jaře převzal mužstvo bývalý hráč Martin Ptáčník a zahájili jsme vítězstvím doma s týmem Štoky B. Dá se říct, že jaro bylo celkem pohodové, využili jsme dobrého bodového zisku po podzimu a vcelku brzo dokráčeli k jistotě záchrany III. třídy i pro příští sezónu. Nakonec jsme obsadili se ziskem 39 bodů vcelku solidní 5. místo. 

Tohoto ročníku se zúčastnilo opět pouze družstvo mladších žáků 5+1. Starší žáci a dorostenci hostovali většinou v Chotěboři a Rozsochatci